Prosinec 2006

ovoce a zelenina

12. prosince 2006 v 14:20
Jaký je rozdíl mezi ovocem a zeleninou? Učili nás to ve škole, že? Jenže když se nad tím člověk zamyslí, tak neexistuje definice, která by zdůvodňovala proč je meloun zelenina a banán bylina...dokonce jsem to gůglovala, abych věděla, co na to odborníci, a našla jsem vyjádření pana doktora Větvičky, který také přiznává, že žádná pořádná definice není- že je to dáno spíše tradicí.
Ptala jsem se doma jaká je definice ovoce a definice zeleniny- Medvěd říkal- "ovoce je všechno, co si můžu dát do jogurtu", brácha říkal- "ovoce se nevaří, zelenina se může vařit", táta říkal- "ovoce je dobrý a zelenina je to hnusný, co mi dává máma k večeři..."
co člověk, to názor.
Bráchova holka je cizinka- chvíli nás poslouchala a pak se ptala- "meloun je zelenina? A jaký meloun- vodní, nebo medový, nebo kantalupský, nebo charentaiský, síťovaný, tendral, nebo jaký? V Číně máme meloun západní, jižní, východní a severní- dva se řadí mezi ovoce a dva mezi zeleninu..."
Jaké štěstí, že u nás si člověk představí pod pojmem meloun jen meloun vodní- tam je totiž ještě možné vypátrat nějakou tu příbuznost např. s dýní...ale medový meloun už třeba do zeleniny tykvovité napasujete jen velmi těžko.
A pokud vás zajímá proč se zaobírám takovouhle kravinou, tak proto, že mám pozítří zkoušku z latiny:-)

Na co ti chlapi na všechno nepřijdou....

10. prosince 2006 v 23:01
Dnes jsem u našich pekla (nemám totiž vlastní vykrajovátka, ani formičky) a brácha na mne tak chvíli koukal a pak se ptal- ´a ségra, upečeš i pro nás?´Říkám mu, že klidně, ale že si musí sehnat moučkový cukr, protože došel....
čekám, čekám, čekám, celé odpoledne uteklo, brácha s cukrem nikde. Vrátil se v osm, cukr nenesl...tak říkám, smůla, bez cukru nejsou koláče.
Bratr se dlouze zamyslel, pak prohledal skříň, vylovil cukr krystal a během další hodiny ho umlel v mlýnku na kafe....
...není nad to si umět poradit v každé situaci:-)

víkend v tahu

4. prosince 2006 v 10:56
Tak víkend opět v tahu a já vůbec nic neudělala- sobotu jsem věnovala předvánočnímu úklidu, což už dnes je na naší domácnosti vidět bohužel jen z části. Včera jsem tu měla kamarádku a pekly jsme perníky- Medvěd si četl nějakou bichli o umění a občas se nám připomněl nějakou vylepšovací připomínkou typu- lásko, a co kdybys teď udělala ty adventní věnce, že bychom tam nastrkali ty svíčky, co máme z loňska a mohli si rovnou jednu zapálit? Nebo- a budete holky taky dneska dělat vanilkový rohlíčky? Anebo štrůdl by se mohl udělat...což jsme samozřejmě kvitovaly s povděkem, vzhledem k tomu, že těch perníků bylo potřeba upéct tolik, že to vypadalo, že budeme válet a vykrajovat ještě v pět ráno. Nakonec ho musím ale pochválit, protože adventní věnec si Medvěd vyrobil sám, štrůdl taky ( a taky si ho sám snědl, protože když jsem si dnes ráno chtěla kus dát, tak už nebylo:-) a dokonce nám chvíli pomohl válet. (Sice mě dojal, když s mým pečlivě na kus spočítaným cukrovým začal nakládat stylem- a jeden strom vezmu do práce, jeden dědovi, druhýmu dědovi, tátovi,...až si vynárokoval 90% mojí poloviny- druhá polovina je kamarádky- se slovy- no co, přece tu dvě hodiny neválim, abych si pak nemohl podarovat stromem koho chci....) Ale to se všechno nějak udělá. Fakt je ten, že jsme v rámci předvánoční nálady na sebe s Medvědem celý víkend bručeli- to je snad poprvé v našem soužití... a tak jsem si říkala, že bude fajn, když následnující dva víkendy strávim v Praze a trochu si od sebe odpočineme. A já aspoň budu mít čas vidět všechny své kamarády, které už jsem dlouho neviděla a které nejspíš pak opět dlouho neuvidim- než malej trochu povyroste..
...a do školy jsem vůbec, ale vůbec nic neudělala:-(