Historky z tábora I.

13. července 2009 v 10:57
"Ještěže jedu domů, tady je to tábor plnej hippiesáků" oddechl sis úlevou Medvěd, když vyložil naše obrovské auto, po střechu naložené věcmi, bez kterých se rozhodně nemůžu týden obejít, v jednom levném ubytovacím zařízení turistického typu kousek od Broumova. Sedl do auta a odfrčel vydělávat. Mně hippiesáci nevadí a tak jsem ráda zůstala a nasbírala tak spoustu zážitků, o které se teď s Vámi můžu podělit.

Zážitek první: Homolkovi

Homolkovic početná rodina zaujala na první pohled. Tatík nápadně postižený, s bradavicemi po celém těle a podivným způsobem mluvy a chůze, matka- buran generál, jinak přesná kopie Heduš Homolkové.
"Vypadni prcku, tady sedim já" řekla Mojtovi, když si sednul u jídla na židli vedle svého kamaráda Honzíka- jednoho z Homolkových potomků.
"Fíha," řekla jsem si tenkrát, "to bude výživné." A také že bylo.
Zbytek Homolkovic rodinky tvořil děda- poměrně otylý flegmatik, kterému táhlo na šestý křížek, a 4 děti v rozmezí 1-13 let. Děda byl sympaťák a děcka byla báječná- až se nechce věřit, že vzešla z těch dvou typů.
No nic, tak to byl krátký úvod a teď ten příběh:

Dva dny po příjezdu přiběhla devítiletá L., že ji tatík Homolka osahával mezi nohama a nabízel jí 20Kč, když s ním půjde na záchod. Přijela policie a odvezla si L. a její maminku do Broumova na výslech, Homolku nechali v chatce. Druhý den ráno přijeli znovu, odvezli všechny, co k tomu měli co říct (ukázalo se, že L. nebyla jediná) a úchyla opět nechali v táboře. Takto se to opakovalo ještě kolikrát- L. a její rodina strávila polovinu dovolené v Broumově na policejní stanici a ještě za měsíc se budou muset štrachat kamsi do horoucích pekel, aby psycholožka mohla sledovat eLin psychický vývoj v delším časovém úseku- Homolku oproti tomu vyslechli dvakrát a pak ho nechali být. Prý že je to nemocný člověk a je třeba s ním jednat opatrně, aby si třeba něco neudělal ( "a navíc s takovou manželkou, chápejte, také to nemá lehké" sděloval mi státní zástupce)

Vlastně se nic nestalo, nikoho nezamordovali, nikoho neznásilnili a tak to policie uzavřela. Chtěli jsme alespoň, aby se Homolkovi sbalili a odjeli, ale oni se odmítali hnout. Že už to mají zaplaceno. Pan Mrož, provozovatel levného ubytovacího zařízení turistického typu, který provozuje ještě podobné zařízení na horách, jim nabídl, že je převeze na své náklady na hory, ale Homolkovi odmítli s tím, že v tom druhém zařízení se nevaří… a navíc oni už si tady zvykli a líbí se jim tu.
A tak i my jsme si zvykli žít vedle pedofila a potkávat se s ním ráno, v poledne a večer u jídla.

Jediné, co by mne zajímalo, a co se asi nikdy nedozvím je, jestli si psychologové alespoň trochu proklepli Homolkovic děti- speciálně tu 13letou a 9letou holčičku. Myslím si totiž, že se něco podobného nestalo Homolkovým poprvé- ještě než se totiž zavolala policie, řešili jsme to s Heduš a její okamžitá reakce byla: "Nevolejte policii, já mu domluvím, já ho zmlátím." Žádné překvapení, pohoršení, údiv, žádné zkoumání, jestli si to L. náhodou nevymyslela (což by bylo asi to první, co by mne napadlo, kdyby mi nějací cizí lidé tvrdili, že můj manžel je pedofil.) Nic. Takže hádám, že ví.

Medvěd, když jsem mu to do telefonu líčila, tak zbrunátněl a začal obvolávat policii a prověřovat jejich postupy, pak volal státnímu zástupci, aby mu připomněl za jakých podmínek je možno vzít člověka do vazby (což byl ten důvod, proč za mnou pak státní zástupce zašel a vysvětloval mi, že nás chápe, že je také otec od rodiny, ale že přeci nemůže vzít do vazby takového labila a chudáka… "děti se mu smějou, žena ho bije…") a nakonec nás chtěl odvézt.
Naštěstí to neudělal, protože byste přišli o pokračování příběhu:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nigerijcova žena Nigerijcova žena | Web | 13. července 2009 v 14:33 | Reagovat

Kristova noho, proč jste ho nelynčovali???V tomhle má zřejmě výhodu nigerijská vymahatelnost práva lidem. Než by vůbec stihla přijet policie, úchyl by byl buď vykastrován a utlučen nebo oflambován...
S takovými lidmi moc soucitu nemám...

2 Sandra Sandra | 13. července 2009 v 17:27 | Reagovat

Když víš co, já těmto lidovým soudům moc nefandím. On takový dav má málokdy k dispozici všechny potřebné informace a nejedná racionálně, chybí mu nadhled a snadno se může mýlit. Je fajn, že tu existuje něco jako presumce neviny a dokud se ti neprokáže opak, nikdo tě nekastruje, ani neutluče.
Co se této konkrétní situace týče, já si jsem na 99% procent jistá, že se událost skutečně stala tak, jak je výše popsáno, ale já si můžu dovolit ten luxus si něco myslet, aniž bych na to měla důkazy, protože to, co si o tom incidentu já myslím, život pana Homolky nijak nepoznamená (nestojí tu ani jeho jméno, ani adresa bydliště)Lynčovat ale někoho na základě toho, že si něco myslíme, by bylo trochu unáhlené, nemyslíš?

3 spoon spoon | 14. července 2009 v 10:59 | Reagovat

Nekteri lide potrebuji odbornou pomoc, nikoliv diskriminaci a kriminalizaci. Otazka je nakolik system bude v tomhle ohledu fungovat a jak policie s daty a informacemi nalozi (bude pripad predan socialnim pracovnikum, bude pan X. veden na listinach potencialne nebezpecnych osob se zamezenym pristupem k praci s detma atp atp). Vcera byl na toto tema porad v TV (http://www.channel4.com/programmes/dispatches/episode-guide/series-31/episode-1) a ten selhani systemu pri ochrane deti smutne a pravdive demonstroval.

4 Nigerijcova žena Nigerijcova žena | Web | 14. července 2009 v 14:59 | Reagovat

Sandro, současný systém chrání více pachatele než oběti, což zajisté není dobře. Sama jsi viděla, že zatímco ouchyla se dál vesele rekreoval, holčička byla tahána po všech čertech, jako by nestačilo trauma, které si z jednání onoho zvrhlíka odnese.
Zkus  říct příbuzným Honzíka Rokose,  že by bylo unáhlené jeho vraha už před tím ohavným skutkem kastrovat, protože Honzík nebyl jeho první sexuální obětí...
Ano, stejně jako dochází k justičním omylům( možno se dočíst o některých z nich v článku Znásilněna tlupou černochů u Manželky), tak může dojít k omylu i u "lidového soudu". Nutno ovšem podotknout, že lynč následuje většinou bezprostředně po spáchání skutku, tedy je-li pachatel přistižen.
Najdou-li vesničani muže na řvoucí ženě, je patrné, že se dopouští násilí, a tak souhlasím, že jej potom rozsekají mačetami na tááááákhle malilinkatý kousíčky.
Protože zatímco tady pachatelé chrání jeho lidská práva, v Nigérii zase korupce, a než by se člověk dočkal spravedlnosti od správních orgánů, je jednodušší věc vyřešit tradičně a trvale...
On člověk na problém zřejmě nahlíží jinak z pozice znásilněné, nebo třeba matky zneužitého dítěte.
Kdyby tento pán ošahával Vojtu, nebo na něm zkoušel i něco horšího, zřejmě by jsi taky nedokázala po zbytek tábora klidně s takovým člověkem večeřet v jedné jídelně....

5 Sandra Sandra | 14. července 2009 v 16:48 | Reagovat

Je to jen detail, ale pro pořádek- Honzík Rokos je ten, co ho zabila vlastní matka, ten devítiletý kluk z Havlbrodu se jmenoval Jakub Šimánek.
Špatně jsi mě pochopila- já bych byla všemi deseti pro zpřísnění trestů (je výsměch, když se ti stane něco jako spisovateli Neffovi- dceru ti zabije její manžel, odsoudí ho na 8-10 let, po 5 letech ho za dobré chování pustí a ten- nezbaven rodičovských práv- si přijde pro svou malou dceru, o kterou se do té doby staráš. A neuděláš nic.) ale až po řádném soudu. Každý člověk by měl mít právo říct svoje, než je za něco potrestán. Něco jiného je, když násilníka chytnou přímo při činu- to dostane solidní sodu asi i ve zdejších krajích...ale takových případů je minimum. Navíc i tak neznáš všechny okolnosti- vem si, že vidíš ženu, jak zuřivě bodá chlapa nožem. Vidíš vražedkyni při činu, nevidíš, že to je např. zoufalé vyústění dlouhodobého psychického teroru. Proto existují soudy. Ale tresty by měly stát za to, ne že oběť a její rodina si nesou následky celý život a pachatel si pěkně v pohodlíčku počká pár let za katrem a dále jako by se nc nestalo.
Kdyby někdo něco takového zkoušel na Vojtu a my bychom si byli jisti, že Vojta není jeden z těch dětí- báchorkářů, tak by mu dal Medvěd asi někde za bukem do držky- ale jeden na jednoho, nemasírovali bychom dav, aby něco řešil tradičně a trvale, bez možnosti nápravy v případě omylu.

6 Manželka Manželka | Web | 16. července 2009 v 17:42 | Reagovat

Nigerio, vesničané nikoho na řvoucí ženě pravděpodobně nenajdou, neb na vesnicích se moc nenásilní a pokud už ano, nelynčuje se, tam stačí dotyčného vyhnat. Lynčování je produkt městského prostředí.

"Sociologové vysvětlují existenci "pouliční spravedlnosti" jako "vesnickost ve městě" – na vesnicích k podobným událostem přitom vůbec nedochází, ale konflikt mezi moderním způsobem života ve velkých městech a tradicemi přináší podobná extrémní řešení." ( http://manzelka.bloguje.cz/728296-smrt-na-chodniku.php )

a rozhodně neznamená spravedlnost - před pár lety vykastrovali a utloukli nějakého nevinného ubožáka, kterého považovali za pedofilního vraha, vloni nebo letos začátkem roku utloukli nějakého mladíka, co se opovážil oslovit(!) ženu... já pro lidové soudy taky nejsem.

7 zuzka zuzka | 6. září 2009 v 14:24 | Reagovat

Hrůza. Fakt. Za katrem by mu bylo líp. Evidentně fakt nemocný! já chci, aby ho zatkli, přece nemůže bejt na svobodě!

8 Sandra Sandra | 6. září 2009 v 14:53 | Reagovat

To by ses divila kdo všechno pobíhá po ulici- třeba tenhleten případ neměl na svobodě co dělat- http://www.regiony24.cz/15-60225-vrchni-soud-potvrdil-flajsingrovi-12lety-trest-za-znasilneni-nezletile-divky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama